تبلیغات
کامپیوتر - linux
سه شنبه 12 آبان 1388

linux

   نوشته شده توسط: فرزین    

Linux

تبدیل CD صوتی به فایل هایMP3

عصاره گیری صوتی

not_the_linux_file_system

گاهی اوقات آن قدر درگیر مسایل پیچیده و توانایی های خاص لینوکس در زمینه های مختلف می شویم که فراموش می کنیم مسایل سده آن را هم برسی کنیم.

تبدیل CD صوتی به Mp3 در ویندوز از طریق نرم افزار های شناخته شده ای چون Nero وImOO انجام می پذیرد. اما در لینوکس نرم افزارهای خاص برای محیط های مختلف میزکار نوشته شده است که بسته به نوع میز کارتان ( گنوم

یا (KDR می توانید از یکی از آنها استفاده کنید. به ویژه وقتی می خواهید کارهای پیشرفته تری را با درایو دیسک خود انجام دهید به عنوان مثال در فشرده سازی یک دیسک صوتی متوجه خواهید شد که لینوکس واقعا سریع تر و بهترین این کار را انجام می دهید.

صنعت موسیقی این کار غیر قانونی می دادند اما اگر برای استفاده شخصی خود این کار را انجام بدهید شاید خیلی اشکال ایجاد نشود. قبل از آنکه شروع به توضیح چگونگی فشرده سازی یک سی دی صوتی بکنیم اول باید این نکته را مشخص بکنیم که به خاطر گنو / لینوکس بودن بسیاری از توزیع ها بسته هایی چون کدک های لازم برای پخش فرمت های معمول صدا و تصویر ((mpeg را به علت مجوز توسعه آن ها از ابتدا عرضه نمی کنند و باید آن ها را دانلود کرد. شیوه نصب این کدک ها در اکثر توزیع ها همچون اوبونتو بسیار ساده است و می توانید با باز کردن یک فایل Mp3 دستورهای لازم را دنبال کنید و بسته به سراغ عملیات اصلی برویم:

فشرده در KDE

کاربران KDE  نرم افزاری را به طور پیش فرض در اختیار دارند که K3b نام دارد. این نرم افزار میان لینوکسی ها بسیار مشهور است به خاطر آنکه رابط گرافیکی بسیار ساده است. اگر K3d را نصب نداشتید  حتما آن را نصب کنید شیوه نصب این نرم افزار با یک دستور ساده امکان پذیر است:                         $ sudo apt-get install k3b

 

فیلم و سی دی صوتی که می خواهید بهMp3  تبدیل کنید را داخل دستگاه بگذارید از منوی Tools گزینه Rip Audio CD را انتخاب کنید. اگر پیغامی دریافت کردید که در آن از شما پرسیده شده که می خواهید از CD-Text استفاده می کنید یا CDDB خیلی تفاوتی نمی کند هر دو این ها قرار است اطلاعات مربوط به آلبوم را وارد id-tag فایل های فشرده شده بکنند.  

 

بعد از یکی دو ثانیه k3b فهرست کاملی از ترانه های موجود نشان می دهد که همه شان علامت خورده اند. علامت هر کدام از آهنگ هایی که نمی خواهید فشرده شود را بردارید و بعد گزینه Start Ripping را از بالای فهرست انتخاب کنید. این کار شما را به پنجره ای می برد که درآن تنظیمات پیکربندی را انجام می دهید وسه تب دارد. در تب Setting نوع فایل مقصد را انتخاب کنید. بعد در تب نام فایل ها متا تگ ها را تنظیم کنید و بعد در تب پیشرفته اطلاعات خاصی در مورد خودتان را پیشرفته اطلاعات خاصی در مورد خودتان را می توانید وارد کنید. در بیشتر مواقع فقط تب Setting به کار شما می آید. وقتی همه تنظیمات را انجام دادید گزینهStart   Ripping را در انتهای پنجره بزنید و تقریبا پنج دقیقه بعد فایل های Mp3 خود را تحویل بگیرید.

 

فشرده سازی در گنوم

 

در گنوم کار فشرده سازی صدا را با عصاره گیر صدا (!) یا Sound Juicer انجام می دهند. البته به تجربه ثابت شده است که Juicer


Sound   در آوردن عناوین آهنگ ها و متاتگ ها کمی ضعیف تر از k3b  عمل می کند و تقریبا 30 در صد کندتر از رقیب KDE خود است. در گنوم و با این نرم افزار فشرده سازی با فرمت MP3 به دشواری انجام می شود اما از طریق دستور العملی که در لینک پاورقی قرار داده شده می توانید mp3 را هم به آن اضافه کنید. وقتی سی دی داخل دارایو باشد خود sound juicer  پنجره ای را باز می کند که نمایی کلی از آهنگ های موجود را نشان می دهد اما در مورد توضیحات هر آهنگ این موضوع همیشگی نیست. اگر خوش شانس نباشید آن موقع باید عنوان هر آهنگ را درستی وارد کنید یا با همان عنوان گذاری نا مطلوب track  n پیش بروید. از طریق منوی Edit  و پنجره Preferences  می توانید تنظیمات اصلی فشرده سازی را انجام دهید. بعد از انجام تنظیمات به پنجره اصلی باز گردید و گزینه Extract را بزنید.

 

 

دیگر روش های فشرده سازی


بعد از معرفی دو نرم افزار گرافیکی بهتر است به همان محیط دوست داشتنی خط فرمان باز گردیم و از ابزارهایی چون cdparanoia استفاده کنیم. هر چند که اگر بخواهید روی محیط گرافیکی باقی بمانید می توانید از گزینه هایی چون ripperx  استفاده کنید. Ripperx  فقط فشرده سازی به دو فرمت را پشتیبانی می کند: .wavو .mp3  اما محیط کاربری ساده ای دارد و سریعا به مقصود خواهید رسید. آیکون های منو های این نرم افزار به ترتیب منطقی قرار دارد و اولین آیکون برای پیکر بندی ripperz است. بعد از پیکر بندی به پنجره اصلی باز گردید و گزینه scan را بزنید تا عملیات شناسایی آغاز شود. سپس هریک از آهنگ هایی که می خواهید را علامت بزنید تا به فرمت wav یا mp3 تبدیل شوند و بعد گزینه go را بزنید حدود ده ثانیه بعد عملیات اصلی آغاز می شود.      


 

 

اخبار لینوکسی


بازار در دست کیست؟


ردهت اعلام کرده است که سهم بازار لینوکس پولی را با قدرت تمام در اختیار دارد اما بعد از آن ناول اعلام اعلام کرد که ردهت آنچنان هم جلوتر نیست. به گزارش سایت خبری تحلیلی Computer Word به نقل از پاول کورمیر ((Paul Cormier معاون اجرایی ردهت این شرکت هم اکنون 75درصد از سهم بازار لینوکس پولی را در اختیار دارد و دیگر رقبای این شرکت یعنی ناول و کانونیکال اساسا در کورس با این شرکت نیستند. اما مدیر پروژه ناول یان بروس برداشت دیگری دارد و معتقد است که ناول در جایگاه دوم است و تلاش بیشتری می کند. بروس همچنین به آخرین گزارش IDC اکتفا می کند و سهم سوسه لینوکس را 28 درصد وردهت را 62 درصد می داند. پاسخ به این سوال که محبوب ترین لینوکس پولی چیست مشخص نیست و بسته به نوع سوال و نوع خدمات در صد اشتراک بازار متفاوت است. تنها چیزی که واضح است موفق تر بودن ردهت در بازار لینوکس های پولی است و ناول پشت آن قرار دارد. در حوزه لینوکس های مجانی و ساده اوبونتو بدون شک محبوب ترین لینوکس است.

برچسب ها: linux ،