تبلیغات
کامپیوتر - (3)linux
سه شنبه 26 آبان 1388

(3)linux

   نوشته شده توسط: فرزین    

Linux (3)
نگاهی به نسخه جدید ابونتو

زمان تغییر رسیده است

 

ابونتو نگارش جدید، با اسم رمز << کوآلای خوش کردار>> تغییرات زیادی در برنامه خود داشته است. نگارش جدید که با تغییرات ریز و درشتی همراه است و درست یک هفته پس از عرضه ویندوز 7 و مطابق برنامه از پیش تعیین شده کانونیکا (کمپانی پشتیبان اوبونتو) عرضه شده، می تواند فرصت مناسبی باشد برای ارتقای انواع سیستم عامل ها. مایکروسافتی ها که با عرضه ویندوز 7 چند سال بعد از عرضه اکس پی، حالا یک سیستم عامل درست و حسابی دارند، باید مواظب لینوکس مقتدر هم باشند که هر چه بیشتر به کاربردهای خانگی نزدیک شده است. بخش عمده ای از تغییرات این سیستم عامل،جدا از بهبود های فراوانی که در بازدهی و سرعت آن انجام شده، در بخش رابط کاربری و ساده تر کردن کار با آن انجام شده است. بزرگترین تغییری که در ابونتری جدید دیده میشود، بخش جدیدی است به نام مرکز نرم افزار ابونتو توسعه مرکز نرم افزار ابونتو، یک اقدام بسیار شجاعانه بود. برای لینوکس کارها، مشخص است که هیچ چیز نمی تواند جای apt-get  در خط فرمان، و Synapic در گنوم را بگیرد.خصوصاً این که قبلاً یک نرم افزار شکست خورده با عنوان Software Add/Remove  در ابونتو وجود داشت که واقعاً به هیچ دردی نمی خورد.

هدف اصلی مرکز نرم افزار ابونتو، بدل شدهن به یک مرکز اصلی برای مدیریت نرم افزار است. مرکز نرم افزار قرار است یک چیزی باشد شبیه به فروشگاه آیفون App Store. نخستین چیزی که در مرکز نرم افزار دیده می شود، رابط کاربری تمیز آن است. نرم افزار ها از پیش شاخه بندی  شده و بصورت آیکون های مختلف نمایش داده شده اند. ضمن آن که، کسانی که نگران بودند مشخص نیست نصب شده های لینوکس را از کجا می شود پیدا کرد، می توانید با مراجه به بخش Installsd Softwa، تمام نرم افزار های نصب شده در لینوکس خود را پیدا کنند.

برای نصب نرم افزار، کافی است از طریق منو ها یا جستجوی عنوان نرم افزار، آن را بیابید و نصب کنید. نکته دیگری که در ابونتو باید به آن اشاره کرد، و البنه خود کاربر با اولین بوت شدن سیستم عامل است. کانونیکال قول داده بود که ابونتری جدید با سرعت بیشتری بوت شود. به این ترتیب، ابونتوی جدید توانست به وعده خود که بوت 10 ثانیه ای است،جامه عمل بپوشاند.

ابونتری جدید با نسخه پایدار 82/2 گنوم عرضه میشود. این نگارش تنها رفع عیب نسخه های قبلی

است و تنها فرقی که با آن ها دارد این است کهGDM آن را از نو نوشته اند. بنابراین انتظار می رود میز کار تمیز تری را مشاهده کنید. ابونتو، همان طور که قبلاً هم وعده داده بودیم، اولین لینوکسی است که اجازه می دهد با پیاده سازی کامل محاسبات ابری، این نوع از محاسبات را آزاد و بدون نیاز به شرکت های بزرگی چون مایکروسافت و آمازون پیاده کنید.

ابر اوبونتو، API هایی کاملاً منطق با معروف ترین سیستم محاسبات ابری، در هزینه سخت افزار و نرم افزاری به شدت صرفه جویی کنند و همچنین، با یک بار نوشتن کد، هم از ابر خصوصی خود استفاده کنند، هم در صورت نیاز، به آمازون متصل شوند ومحاسبات را در سرور های عمومی این شرکت انجام دهند.

ابونتو یک معادل اوبونتویی دراپ باکس است. با اوبونتو می توانید تمام فایل های ماشین اوبونتری خود را با دیگر سیستم های خود را با دیگر سیستم های خود همخوان (سن کرون) کنید. البته قبل از آن باید یک حساب برای خود باز کنید.این حساب 2 سطح مختلف دارد که در سطح رایگان آن، 2 گیگابایت فضای مجانی در اختیار خواهید داشت و در نسخه پولی آن، 50 گیگابایت هارد دیسک دارید که نیازی نیست جایی با خود ببرید و فقط به یک خط اینترنت نیاز دارید.

خداحافظ HAL

HAL (بخشی از کد در لینوکس که به صورت یک پارچه همه امور مربوط به ورودی وخروجی را انجام میداد) که تا مدت ها وظیفه اش را در سیستم عامل لینوکس به نحو احسن انجام داده بود، اکنون جای خود را به سیستم دیگری به نام DeviceKit داده است. دیوایس کیت، بهتر می تواند با دستگاه های جدید خود را وفق DeviceKit-power و DeviceKit-disks تشکیل شده است.

کارت های گرافیکی اینتل نیز که در نگارش 04/9 مشکل ساز شده بودند، درایوهای خود را آپدیت شده می بینید و قطعاً سیستم هایی که با کارت گرافیکی اینتل مشکل داشتند،در نگارش جدید ظاهر زیباتری از لینوکس را خواهند دید.سیستم فایل ext4 نیز که در نگارش قبلی پس از رای گیری به عنوان جایگزین ext3مطرح شده بود، در این نگارش ، به عنوان سیستم فایل پیش فرض لینوکسی مطرح است. از ویژگی های این سیستم فایل، قابلیت پایداری بالا و سرعت بیشتر آن نسبت به سیستم فایل نسل قبلی خود است.

تغییرات سطح کاربر

این نسخه از اوبونتو، با Pidgin که یک مسنجر چند پروتکله بود خدا حافظی کرده است و حالا جای آن را Empathy گرفته است. امپاتی نرم افزار بسیار پر امکانات تری است و قابلیت استفاده از یاهو،جی میل،MSN ،jabber،AOL،QQ و...را دارد. ضمن آنکه می توانید با استفاده از آن، صدا و تصویر را ارسال و دریافت کنید یا فایل بفرستید. بخش ایمیل را هم، طبق معمول نرم افزار Evolution در دست دارد که با یکپارچگی ای که با لینوکس دارد، می توانید قرار ملاقات ها، ایمیل، تقویم، دفترچه تلفن و... را از مایکروسافت آوات لوک به لینوکس بیاورید و در صورت لزوم، هشدارها و  پیغام های آن را فعال کنید.

همچنین، برای مرور اینترنت، بهترین مرورگر منبع باز دنیا یعنی فایر فاکس نگارش 5/3، به طور پیش فرض در خدمت  شماست. با کمک پروژه هایی مثل xMarks (برای انتقال بوک مارک ها) یا Mozilla Weave برای انتقال تجربه مرور اینترنت، انتقال به مرورگر لینوکسی خود را ابدا احساس نخواهید کرد. اتصال به دنیای اینترنت در اوبونتو،یکی از مباحث اصلی است. عرضه اوبونتو1 و محاسبات ابری برای کسانی که فایل ها و نرم افزار های خود را برای خود به اشتراک می گذارند یک طرف و قابلیت جدید اوبونتو که می توانید تصاویر، ویدئو ها و موسیقی های خود را از هر کجای سیستم عامل ،روی وب سایت های شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید طرف دیگر است. این یعنی با نصب  اوبونتا قادر خواهید بود درست پس از انتقال عکس از دوربین دیجیتال تان به سیستم، آن را مدیریت کرده، توصیف کنید و به سادگی، یک کلیک راست، روی وب سایت هیی چون فلیکر، فیس بوک، پیکاسا و... آپلود کنید.

در بخش موسیقی و ویدئو نیز،Rhythmbox نرم افزار پیش فرض اوبونتو است که قادر است دستگاه های مختلفی چون آیپاد، PSP و پخش کننده های موسیقی را بشناسد و کتابخانه موسیقی تان را با آن همخوان کند. ضمن آنکه می توانید از طریق آن، فروشگاه های موسیقی خارجی را مشاهده یا از آن ها خرید کنید وحتی فهرست پخش خود را با دوستان تنا از طیق last.fm به اشتراک بگذارید. قابلیت پخش ویدئوی مستقیم از وب سایت هایی چون یو تیوب و ... نیز در صورتی که فیلتر نباشد(!) یکی دیگر از ویژگی های اوبونتو است.

اوپن آفیس نگارش3، هرچند به پای ویژگی های آفیس 2007 نمی رسد، اما می تواند کار شما را راه بیندازد و در لینوکس هم فایل های مایکروسافت آفیس را باز کند. اوپن آفیس رایگان است ، هر چنددر ایران که کسی قانون کپی را رعایت نمی کند مزیت رقابتی به حساب نمی آید.

رابط کاربری اوبونتو به طور کامل به 23 زبان دنیا ترجمه این سیستم عامل به فارسی تا 29درصد پیش رفته است ؛ بنابراین می توانید به عنوان یک علاقه مند به لینوکس، در توسعه کاربرد آن در ایران نقش داشته باشد.