تبلیغات
کامپیوتر - (2)linux
سه شنبه 19 آبان 1388

(2)linux

   نوشته شده توسط: فرزین    

Linux (2)

 


سیستم عامل لینوكس Ubuntu

به دنبال راهی برای تغییر اندازه پارتیشن های NTFS خود می گردید و می خواهید پارتیشن ها را فرمت کنید و یا در هم ادغام کنید؟ هارد دیسک تازه ای خریده اید و اصلا ویندوز ندارد چه برسد به این که بخواهید از نرم افزار های پارتیشن بندی چون Partition Magic استفاده کنید؟ نرم افزار Gnome Partition Editor یا به طور خلاصه تر (GParted) ابزار منبع باز مناسبی برای این کار است. تیم توسعه دهنده این نرم افزار عالی، یک دیسک از نوع زنده ارائه کرده اند که از طریق سی دی بوت میشود و می توانید آن را بدون نصب هر گونه سیستم عاملی اجرا کنید  جی پارتد از سیستم فایل های بسیاری از جمله Ext2،Ext3 ، FAT16، FAT32 ، JFS، ReiserFS،  NTFS و یک دو جین فرمت دیگر پشتیبانی می کند. در ساده ترین حالت ممکن، می توان با این نرم افزار سیستم فایل ها را تشخیص داد، خواند، کپی کرد و پارتیشن های جدیدی روی دیسک های سخت ایجاد کرد. حتی در برخی مواقع امکان کوچک کردن، بزرگ کردن و انتقال جای فیزیکی پارتیشن ها هم ممکن است.

 

این ابزار گرافیکی، در واقع از طریق خط فرمان، یکی دیگر از ابزار های لینوکسی به نام GNU  Parted کارکرد؛ اما کار با رابط  گرافیکی ساده تر است.

 

دیسک زنده جی پارتد با مدیر پنجره های فلاکس باکس عرضه می شود و ابزار های اندک در لینوکس خود جای داده است که این توزیع را فقط برای یک هدف کارا می کند: کار کردن با پارتیشن ها. هر کاربری که قبلاً یک بار با پارتیشن ها سر و کار داشته باشید، بی شک می تواند به سادگی این نرم افزار را تحت کنترل خود در آوردند.

   

استفاده از دیسک زنده جی پارتد واقعاً ساده است، نخست باید ایمیج آن را دریافت کنید و بعد دستگاه مورد نظر خود را با سی دی بوت کنید. ایمیج جی پارتد نزدیک به 100 مگابایت حجم دارد و می توانید آن را روی یک مینی سی دی هم بریزید که جای کمی هم بگیرد.

 

وقتی آن را بوت می کنید، جی پارتد سوالاتی در مورد تنظیمات  و زبان می پرسد که بسیار ساده می توان آن را نا دیده گرفت.

 

همچنین، تمام پارتیشن های خود را می توانید قبل از انجام هر گونه تغییرات، روی سیستم خود Mount (سوار) کنید و بعد از داده های تان پشتیبان تهیه کنید که ناگهان اتفاق نا گواری رخ ندهد. به شخصه در اجرای جی پارتد به هیچ مشکلی بر نخوردم، البته یادتان باشد که خیلی ما جرا جویی نکنید و همواره نسخه Stable را دریافت کنید. بهر حال ممکن است یک باگ رخ داده هایتان بپرد. رعایت کردن امنیت و صرف وقت قبل از شروع عملیات، بهتر از تا سف خوردن بعد از دست دادن اطلاعات است.

 

اگر واقعاً دست و پای تان می لرزد و می ترسید که سیستم اصلی تان را زیر تیغ جی پارتد بفرستید. اول با یک سیستمی که اگر از نو فرمت هم بشود اشکالی نداشته باشد، شروع کنید. پارتیشن ها را حذف کنید، ایجاد کنید، جا به جا کنید و تنظیمات را اعمال کنید. بعد از اتمام کار، ساده ترین و مطمئن ترین راه، استفاده از یک سیستم عامل دیگر برای برسی صحت عملکرد دیسک سخت است. بعد از این که مطمئن شدید که مهندس جی پارتد به حساب می آیید (که کار دشواری نیست!) می توانید به سراغ سیستم اصلی خود بروید و فایل سیستم NTFS خود را تغییر اندازه بدهید و خیال تان هم راحت باشد که قرار نیست تمام شب را عزا بگیرید.

 

 وقتی دیسک زنده را روی سیستم اصلی خود بالا می آورید، جی پارتد به صورت خودکار اجرا می شود.کافی است از میان پارتیشن های موجود،پارتیشن NTFS خود را انتخاب کنید. از ویژگی های جی پارتد این است که می توانید میزان حافظه مصرفی را در نوار نمایشی پارتیشن نشان دهد. بدین ترتیب هنگام تغییر اندازه و کوچک کردن پارتیشن،کاملاً متوجه می شوید که چه مقدار حافظه را باقی گذاشته اید.

 

 بعد از این که پارتیشن NTFS را کوچک کردید، مقداری از فضا ی دیسک اضافه آمده است که مثلاً می توانید آن را به پارتیشن دیگری (مثلاً از نوع Ext3 اضافه کنید.) حال اگر دیسک، قیل از دیسک Ext3 قرار گرفته باشد، امکان اضافه کردن این حافظه به پارتیشن مقصد وجود ندارد، چون نقطه آغازین پارتیشن را نمی توان تغییر داد. بهترین روش برای انجام این کار، استفاده از یک دیسک جانبی، کپی کردن تمام اطلاعات آن دیسک روی دیسک جانبی،حذف پارتیشن Ext3، ایجاد یک پارتیشن بزرگ تر تشکیل شده از فضای خالی ایجاد شده Ext3 است. در نهایت باید داده های دیسک جانبی را روی پارتیشن جدید کپی کنید.

 

می توانید به جای این همه دردسر، این فضای خالی را به یک پارتیشن Ext3 تبدیل کنید و بعداً داخل لینوکس آن را مثلاً به عنوان home/ بشناسید. بعد از این که پارتیشن NTFS را تغییر اندازه دادید. اگر با ویندوز  خود بالا بیا یید متوجه خواهید شد که ویندوز می خواهد خود را اسکن دیسک کند و مجدداً خودش را راه اندازی کند. عموماً با خطا یی رو به رو نمی شوید و بعد از یک بار راه اندازی مجدد نرم، به ویندوز خود باز می گردید.

 

اگر سری هم به لینوکس خود بزنید، متوجه می شوید که آنجا هم پیغام خطایی وجود ندارد و همه چیز به زیبایی انجام شده است. البته این کاربری های ساده جی پارتد هستند، کاربرد های این نرم افزار بسیار بیشتر از این عملیات هستند، به عنوان مثال در سیستم هایی که چند پارتیشن را به طور کامل روی دیسک دیگر کپی کنید. جی پارتد، علی رغم نا شناختگی اش بسیار به کار می آید و هر کسی باید یک نسخه از روی یک سی دی داشته باشید، چون هیچ وقت مشخص نمی شود که کی به آن نیاز پیدا خواهیم کرد.